Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat célja

A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók a gyakorlatban alkalmazzák az új számítástechnikai valamint információs rendszerek/berendezések/eszközök tervezésével/fejlesztésével és rendszerbe integrálásával kapcsolatos ismereteiket, részt vegyenek szakterületük kutatási-fejlesztési feladatainak kidolgozásában. A legalább négy hetes szakmai gyakorlat során a hallgatók egy a tanszéki és vállalati konzulens által meghatározott feladatot oldanak meg. Feladatuk kapcsolódhat diplomatervükhöz, TDK dolgozatukhoz, önálló labor feladatukhoz, de azoktól jól elkülöníthetőnek kell lennie.

A szakmai gyakorlat tárgy célja ezen túl az is, hogy lehetőséget biztosítson a hallgatóknak arra, hogy a diploma szerzés követelményeinek (Felsőoktatási törvény, A tanulmányi kötelezettségek teljesítése fejezet, 60.§ 4. bekezdés: "Végbizonyítványt a felsőoktatási intézmény annak a hallgatónak állít ki, aki a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelményeket és az előírt szakmai gyakorlatot - a nyelvvizsga letétele, a szakdolgozat, diplomamunka elkészítése kivételével - teljesítette, és az előírt krediteket megszerezte.") eleget tegyenek.

Témakörök

Csakúgy, mint az önálló laboratóriumi feladatok, a szakirány tipikus szakmai gyakorlat feladatai is a következő témakörökbe csoportosíthatók:

A szakmai gyakorlat ideje

A Kar támogat minden olyan időpontot, amikor a hallgatók tanulmányi kötelezettségük elhanyagolása nélkül teljesíteni tudják szakirány munkájukhoz, illetve önálló labor feladatukhoz, szakdolgozatukhoz, TDK dolgozatukhoz kötődő szakmai gyakorlat tevékenységüket. A műszaki informatikus mesterképzésben a szakmai gyakorlat időtartama 20 munkanap.

A szakmai gyakorlat teljesítése

A Szakmai gyakorlat tantárgy sikeres teljesítéséhez az alábbiakra kell figyelni a gyakorlat végzése előtt, alatt és után:

A kérelemhez/adatlaphoz szükséges űrlapok ("feladatlap", "igazolólap", "jelentkezési lap a tanszéki, kari listán szereplő szakmai gyakorlatra", "kérelem a tanszéki/kari listán nem szereplő vállalatnál történő szakmai gyakorlat elvégzésére", "kérelem külföldön végzendő szakmai gyakorlathoz") letölthetőek a Kar Dékáni hivatalának oldalairól.

Külön oldalakon olvasható, hogy melyik hallgatónk hol tart a szakmai gyakorlatával, és hogy eddig melyik partnerünk milyen szakmai gyakorlat témákat írt ki.

A szakirány szakmai gyakorlat felelős Huszerl Gábor.

 


 

Gyakran felmerülő kérdések (FAQ)

1. Hogy van ez a "20 napnyi", "160 órányi" munka?
A képzési követelmények szerint 4 hét szakmai gyakorlatot kell teljesíteni. Ez heti 5 nappal számolva 20 munkanap, ami napi 8 munkaórával 160 munkaóra. Mivel a hallgatók időbeosztásához nem feltétlenül illeszkedik a heti 5 nap, napi nyolc órás munkabeosztás, ezért a szakmai gyakorlat teljesítésekor az összesen 160 órányi munka elvégézését kéri számon az egyetem. A heti/napi időbeosztást a hallgató és a konzulens szabadon egyeztetheti.
 
2. Mit jelent, hogy "a hallgatók tanulmányi kötelezettségük elhanyagolása nélkül teljesíteni tudják" a szakmai gyakorlatot?
Ez a nyári szünet alatt nem jelenthet gondot. Vizsgaidőszakban a hallgatónak kell felmérnie, hogy mi nem akadályozza még a vizsgára készülésben. Szorgalmi időszak alatt viszont nem életszerű, hogy a nappali képzés mellett valaki heti 12-16 (esetleg 20) óránál több gyakorlatot tisztességesen el tudjon végezni úgy, hogy ez nem megy a tanulmányi kötelezettségei rovására. Ezt a szakmai gyakorlat megtervezésekor érdemes figyelembe venni.
 
3. A nyári szakmai gyakorlat alatt hol lakhatok, alhatok?
A gyakorlat alatt a szállást a hallgató intézi. Ha a cég tud ebben segíteni, az jó, de ez általában nem várható el. Az egyetem kialkudta a kollégiumokkal, hogy azok a hallgatók, akik kötelező szakmai gyakorlatukat a nyári szünet alatt végzik, a gyakorlat időtartamára a szokásos feltételekkel (pl. áron) kaphassanak kollégiumi szállást. Azonban érdemes arra számítani, hogy a 4 hetes szakmai gyakorlatra akkor sem feltétlenül adnak 8 heti szállást, ha a gyakorlat napi 4 órás csak. A nyári szállást tehát a kollégiumokkal érdemes előre elrendezni, és 4 hétnél hosszabb kollégiumi elhelyezésre nem érdemes számítani.
A szakmai gyakorlat vidéken is végezhető. Érdemes esetleg olyan céget keresni, ahova otthonról is be lehet járni. Ez segíthet abban is, hogy a végzés után a szűkebb pátriájukban is ismerjenek cégeket.
 
4. Mikor kell vagy nem kell belső konzulens?
Általában célszerű belső konzulensként megjelölni azt az oktatót, aki az önlab/diplomatervezés feladatukat konzultálja. Ez különösen igaz akkor, ha a szakmai gyakorlat témájában is kapcsolódik ezekhez. Erről mindig egyeztessenek önlab/diplomatervezés konzulensükkel.
 
5. Mit kell írni a "Kérelem"-ben a "gyakorlat időtartamá"-hoz?
Miután az időtartam kötelezően 20 munkanap illetve 160 munkaóra, ezért nyilvánvaló, hogy a kérdés nem erre vonatkozik. Ide a szakmai gyakorlat kezdő- és végdátumát kell beírni. (A kettő között legalább 4 hét lesz, de nem napi 8 órás gyakorlat esetén több is.) A munkanaplón szereplő dátumoknak majd e két dátum közé kell esnie.
 
6. Hogyan kerül be a szakmai gyakorlat a Neptunba?
Az a hallgató, aki felveszi a szakirányhoz tartozó Szakmai gyakorlat tárgyat (ez nálunk a BME VIMI MS20 kódú tárgy), és az adott félév szorgalmi időszakának végéig igazolja a gyakorlat teljesítését, aláírást kap ebből a tárgyból. A nyáron teljesített gyakorlatot az őszi félév elején kell igazolni, és az őszi félévben kell felvenni a tárgyat, decemberben adunk aláírást. Különben a tárgyfelvételt a gyakorlat végéhez kell igazítani.
 
7. Lehet-e a szakmai gyakorlat az egyetemen végezni?
Igen, lehet. Ráadásul ez nem csak a tanszéket jelenti, hanem a teljes egyetemet. (Bár ez ellentmond annak, hogy a szakmai gyakorlat eredeti célja, hogy a hallgatók egy kis "ipari levegőt szagoljanak".) Ilyenkor is alapvetően a hallgató keres magának témát és konzulenst, csak a gyakorlat munkaadója az egyetem lesz. A feladatnak ilyenkor is tisztán el kell különülnie mindenféle önlab és diplomatervezési feladattól.
 

 


 

Valid HTML and CSS