A diplomatervezés célja egy olyan feladat kidolgozása, amely demonstrálja a megszerzett mérnöki ismereteket. A diplomaterv referencia munkaként tipikusan megjelenik az önéletrajzokban és álláspályázatokban, hiszen demonstrálja azt a szűkebb szakterületet, amiben a hallgató különösen elmélyült és hasznosítható tudást szerzett.
Csakúgy, mint az önálló laboratóriumi feladatok, a szakirány tipikus diplomaterv feladatai is a következő témakörökbe csoportosíthatók:
Üzleti folyamatok és alkalmazások: Jellegzetes, megismerhető rendszerintegrációs technológiák a szolgáltatás-orientált architektúra (SOA) valamint a munkafolyamat integráció eszközei. A külső szolgáltatások integrációja esetén szerepet kapnak a szolgáltatási szint szerződések.
Kritikus beágyazott rendszerek: Kiemelt hangsúlyt helyezünk a modell alapú tervezésre (MDA) valamint a szolgáltatásbiztonság szempontjából kritikus rendszerekben szükséges speciális architektúra-tervezési megoldásokra (pl. hibatűrés megvalósítása), valamint megvalósítási technikákra (pl. automatikus forráskód generálás, ütemezés).
Informatikai infrastruktúra: A rendszer- és szolgáltatásfelügyelet keretében eszközök és megoldások ismerhetők meg olyan jellemző feladatokra, mint a teljesítmény- és felhasználó monitorozás, kapacitásbővítés, szoftver és hardver karbantartás.
Modell alapú rendszertervezés és verifikáció: A modellezés módszerei mellett célkitűzés a modell alapú tervezés során végezhető helyességbizonyítási és igazolási módszerek illetve eszközök megismerése és ezek használatának bemutatása (pl. szimuláció, automatikus teszt generálás és teszt végrehajtás).
A szakirány ötéves képzésbeli elődjének tekinthető Informatikai infrastruktúra tervezése szakirány korábbi diplomaterveinek teljes listája a kapcsolódó web lapon elérhető.