Az önálló laboratórium feladat kidolgozásával lehetőség nyílik elmélyedni egy-egy témában illetve technológiában. A konzulensek segítséget nyújtanak a kapcsolódó szakirodalom megtalálásában, az alkalmazási területek szempontjainak figyelembe vételében, majd a hasznosításban.
A szakirány tipikus önálló laboratórium feladatai a következő témakörökbe csoportosíthatók:
Üzleti folyamatok és alkalmazások: Jellegzetes, megismerhető rendszerintegrációs technológiák a szolgáltatás-orientált architektúra (SOA) valamint a munkafolyamat integráció eszközei. A külső szolgáltatások integrációja esetén szerepet kapnak a szolgáltatási szint szerződések.
Kritikus beágyazott rendszerek: Kiemelt hangsúlyt helyezünk a modell alapú tervezésre (MDA) valamint a szolgáltatásbiztonság szempontjából kritikus rendszerekben szükséges speciális architektúra-tervezési megoldásokra (pl. hibatűrés megvalósítása), valamint megvalósítási technikákra (pl. automatikus forráskód generálás, ütemezés).
Informatikai infrastruktúra: A rendszer- és szolgáltatásfelügyelet keretében eszközök és megoldások ismerhetők meg olyan jellemző feladatokra, mint a teljesítmény- és felhasználó monitorozás, kapacitásbővítés, szoftver és hardver karbantartás.
Modell alapú rendszertervezés és verifikáció: A modellezés módszerei mellett célkitűzés a modell alapú tervezés során végezhető helyességbizonyítási és igazolási módszerek illetve eszközök megismerése és ezek használatának bemutatása (pl. szimuláció, automatikus teszt generálás és teszt végrehajtás).
A szakirány ötéves képzésbeli elődjének tekinthető "Informatikai infrastruktúra tervezése" szakirány hallgatói által kidolgozott önálló laboratóriumi feladatok egyoldalas összefoglalói megtekinthetők.