A szakirány előadásai és laboratóriumai az alapvető rendszertervezési és -integrációs ismeretekre koncentrálnak, emellett tárgyalják a hibatűrő, nagy rendelkezésreállású, biztonságos rendszerek tervezési és ellenőrzési folyamatait is. Az ismertetett módszerek a rendszertervezési folyamat minden fázisában kész megoldásokkal támogatják a komponensekből való építkezést és az elvárt szolgáltatásbiztonság elérését.
A szakirány tárgyai gyakorlatilag végigvezetnek egy rendszerfejlesztési folyamaton. Ha a legegyszerűbb, V-modell szerinti fejlesztési folyamatra gondolunk, akkor a tárgyak kapcsolódása az ábra szerinti.
A szakirány kötelező tárgyait kiegészítik azok a választható tárgyak, amelyek a modell alapú tervezéshez kapcsolódó ismereteket mélyítik el (gyakorlatilag egy "Modell alapú rendszertervezés" mellékszakirányként), és a legkorszerűbb, jövőbe mutató technológiákra koncentrálnak.
Egy-egy témában az alaposabb elmélyülést az önálló laboratórium és diplomatervezés biztosítja.
A szakirány tematikája fő vonalaiban követi az EU által támogatott egységes európai szolgáltatásbiztonság tanterv vezérelveit a nemzetközi hallgatócsere támogatása érdekében.
A tárgyak sorrendje (tavaszi kezdés esetén):
Szolgáltatásbiztonságra tervezés (1. félév)
A tárgy elsősorban a szolgáltatásbiztonságot garantáló hardver és szoftver architektúrák tervezésére és analízisére, valamint az elosztott rendszerekben alkalmazható köztesréteg szintű szolgáltatásokra és ezek integrálására koncentrál.
Jellegzetes témák: Architektúra tervezési minták. Elosztott rendszerek alapszolgáltatásai. Köztesrétegek a nagy rendelkezésreállás biztosításához. A szolgáltatásbiztonság eszközei: hibatűrés, redundancia, hiba utáni helyreállítás. Megbízhatósági, biztonsági modellezés és analízis.
Modellalapú szoftvertervezés (1. félév)
A tantárgy célja, hogy egy webes komponens tervezésén és implementációján keresztül bemutassa az UML nyelv használatát mind a modellbázisú szoftvertervezési folyamat, mind az ipari környezetben használatos implementációs technológiák szempontjából.
Jellegzetes témák: Modellezési nyelvek és profilok. A modellalapú rendszertervezés. Modelltranszformáció alapú szintézis technológiák (kódgenerálás, ütemezés, erőforrás allokáció). A nem-funkcionális követelmények integrálása a tervezési folyamatba (modell paraméterek, modellkényszerek, optimalizálás).
Szolgáltatásintegráció (1. félév)
A tantárgy célja a hallgatók megismertetése a komplex informatikai rendszerek integrációs kihívásaival, és a szolgáltatás-orientált rendszerek paradigmájára építve az alkalmazható korszerű technológiákkal.
Jellegzetes témák: A rendszerintegráció nyílt szabványai. Alkalmazás-integráció. Az adatintegráció alapjai (XML technológiák). Web szolgáltatások, a szolgáltatásorientált architektúra. A nagy szolgáltatásbiztonságot garantáló, redundancián alapuló megoldások.
Szoftverellenőrzési technikák (2. félév)
A hallgatók megismerkednek azokkal a technikákkal, eszközökkel és folyamatokkal, amelyek alkalmasak az informatikai rendszerek hibamentességének ellenőrzésére a tervezés, a megvalósítás, az integrálás és az üzembehelyezés során.
Jellegzetes témák: Követelménykezelési módszerek. Tesztelési technikák, formális verifikáció, forráskód analízis. Teljesítmény, robusztusság, hibatűrés tesztelése. Tesztelési környezetek. Hibakezelő eszközök. A szoftver minőség becslése. Karbantartás. Megfelelőség tanúsítás.
Autonóm és hibatűrő informatikai rendszerek (2. félév)
A nagy kiterjedésű IT rendszer- és szolgáltatásmenedzsment rendszerekben rohamosan terjedő trend a megkívánt szolgáltatásbiztonsági jellemzők futási idejű garantálása. A tárgy ismerteti az ilyen (pl. autonóm, öngyógyító, hibatűrő grid) rendszerek specifikálásának, tervezésének és implementációjának módszereit.
Jellegzetes témák: IT rendszerek felügyelő monitorozása és méréstechnikája. Újrakonfigurálás. Autonóm és adaptív rendszerek. Alkalmazási területek speciális követelményrendszerei, pl. kritikus elosztott és mobil rendszerek. Modell alapú rendszerfelügyelet. Kapacitástervezés.
Szolgáltatásbiztonságra tervezés laboratórium (2. félév)
A laboratórium mérései olyan technológiákat és módszereket mutatnak be, amelyek példákat adnak szolgáltatásbiztos rendszerek modellezésére, analízisére, tesztelésére és teljesítmény elemzésére.
Jellegzetes mérések: Nagy rendelkezésreállást biztosító szolgáltatás-átvételi fürtök konfigurálása. A rendelkezésre állás tesztelése hibainjektálással. Teljesítmény benchmarkok. Tesztelési tervek készítése.
Rendszerintegráció és -felügyelet laboratórium (3. félév)
A laboratórium fő célkitűzése a rendszerintegráció és rendszerfelügyelet
során használatos módszerek
és eszközök gyakorlati megismerése. A hallgatók végigkövetik egy elosztott
alkalmazás megvalósításának és felügyeletének legfontosabb lépéseit, ipari
környezetben használt integrációs köztesréteg (middleware) technológiák és
rendszerfelügyeleti eszközök használatával.
Eclipse alapú fejlesztés és integráció
A tárgy megismertet a nyílt Eclipse keretrendszer felépítésével, használatával és továbbfejlesztési lehetőségeivel. A hallgatók áttekintést kapnak az Eclipse keretrendszer felépítésének általános alapelveiről, majd a szakterület-specifikus modellezési nyelvekre fókuszálva ismerkednek meg a széles körben használt, kapcsolódó Eclipse komponensekkel.
A hallgatók az előadásokon hallott elméleti ismereteiket a kapcsolódó gyakorlatok során fejleszthetik közvetlenül használható tudássá.
Teljesítőképesség optimalizálás
A tárgy bemutatja azokat a módszereket, amelyek segítségével mérhetővé, illetve mérési eredmények alapján optimalizálhatóvá válik egy informatikai rendszer teljesítménye és szolgáltatásbiztonsága. Megismerhetők azok a szabványos benchmarkok (teszt összeállítások) is, amelyek lehetőséget adnak az összehasonlításra különböző beszállítók termékei között.
Kritikus beágyazott rendszerek
Az informatikai rendszerek szolgáltatásbiztonsága kiemelt jelentőségű az ún. kritikus rendszerek tervezésekor, ahol egy szolgáltatás meghibásodása közvetlen és jelentős üzleti veszteséggel vagy balesettel járhat. A tantárgy célja, hogy áttekintse a szolgáltatásbiztonságra tervezés legújabb módszereit, technológiáit és szabványait elsősorban az elosztott és beágyazott alkalmazások területén.
Az önálló laboratóriumi feladatok és a diplomatervek a szakirányú képzés egyik
legfontosabb részeként lehetőséget adnak egy-egy témában vagy technológiában
való elmélyülésre, egy-egy referencia értékű önálló munka megvalósítására.
A témaköröket és referencia munkákat külön web lapok mutatják be: